DETAYLI ARAMA

Lokasyon (İlçe, Şehir, Ülke adı giriniz)

Proje Tipi

    Daire
    Rezidans
    Villa
    Ofis
    Hazır Ofis
    AVM

Genel Özellikler (Devamı Proje Detayında)

    Yüzme Havuzu  
    Sosyal Tesis  
    Otopark  
    Güvenlik  
    Resepsiyon  

Proje Teslim Tarihi

   Ocak 2017  
   Şubat 2017  
   Mart 2017  
   Nisan 2017  
   Mayıs 2017  
   Haziran 2017  
   Temmuz 2017  
   Ağustos 2017  
   Eylül 2017  
   Ekim 2017  
   Kasım 2017  
   Aralık 2017  
   2014 Teslim  
   Devam Eden  

Daire Tipi

Fiyat Aralığı

 ile 
   TL    USD    EUR

m² Aralığı

 ile 

Firma

العربية русский English Türkçe Ana Sayfa
"Tüm Yeni Konut ve Ofis Projelerinin Buluşma Noktası"

Sorun Cevaplayalım· Vedat Arslan genel emlak konuları hakkındaki tüm sorularınızı yanıtlıyor.
· Sorunuzun cevaplandırılması için tüm alanları doldurmalısınız.
· Bu hizmet ücretsizdir.


Adınız, Soyadınız


E-posta Adresiniz


Soru Başlığı


Sorunuz

Daha Önce Cevaplanmış Sorular


 • Kentsel dönüşüm bilmecesi

  Soru : Vedat bey merhaba, Bağcılar Kemalpaşa mahallesinde annemin sahibi olduğu 4 katlı 4 dairelik binamıza belediyenin sahibi olduğu inşaat şirketi tarafından kentsel dönüşüm olarak bir proje yapılmış, bize sunulan tekliflerde arsa payı olarak hesaplanıp 4 dairemize (her daire 110 m2) toplam 240 m2 kullanım alanlı yani 3 adet 80 m2 lik daire vereceklermiş.daire sayısı 3 e düştü,ayrıca toplam 65 bin tl katılım payı istiyorlar üstüne üstlük...ben hem 65 bin lira para verecem hemde 110 m2 lik 4 daire yerine 3 adet 80 m2 daire alacağım karşılığında... sizce genelde yapılan uygulama böylemidir? bu adilmidir? Not: toplam 120 dairelik projede mülk sahiplerine 80 daire verilecekmiş. beni aydınlatırsanız şimdiden teşekkürl ederim.


  Cevap: Orhan Bey merhaba,


  Kentsel dönüşüm işlerinde, maalesef her zaman elinizdekini verip daha fazlasını alacaksınız diye bir durum bulunmamaktadır. Önemli olan oturduğunuz depreme dayanıksız veya kentselleşme adına kötü görüntü sergileyen binalar yerine daha modern binalarda yaşayacak olmanızdır. Ancak, bu durumda da “yapsınlar da, nasıl yaparlarsa yapsınlar!” anlamına da gelmemeli. Burada sormak istediğim 2 konu var:


  1- Alınan ve verilen dairelerin m2’leri aynı şekilde mi hesaplanmıştır. Örneğin siz net 110 m2 verip, brüt 80 m2 alıyorsanız - bu da ayrı bir sorundur.


  2- 120 dairelik sitenin toplam kapladığı inşaat alanı (zemin üstü) ne kadar ve yeni durumda Belediye’nin şirketi kaç m2 inşaat yapmaktadır (zemin üstü)? Bu hesapları yapmadan size çok veya az veriyorlar demek doğru olmayacaktır.


  Not! Bu hesapları daire sayısı üzerinden yapmak doğru olmayacaktır. Çünkü, siz isterseniz 50 m2’ye de 1 daire yapabilirsiniz, 250 m2’ye de!


  Yukarıdaki sorularımın cevaplarını paylaşırsanız, belki daha fazla yardımcı olabiliriz. İyi çalışmalar,

 • Konut

  Soru: Ben Kırıkkale ikamet ediyorum.Buradan bir konut almak için uğraşıyorum ama Konut fiyatlarının 1-2 yıl içerisinde %20-%30 oranlarında düşeceği söyleniyor. böyle bir şey varmı bu konu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.


  Cevap: Kemal Bey merhaba,


  Bu konu hakkında yorum yapmak çok doğru olmasa da, mevcut konut ihtiyacını öngördüğümüzde, özellikle düşük ve orta gelir grubuna yönelik projelerde fiyatların geri gelmesi çok beklenen bir durum değil. Hatta, İstanbul özelinde bakarsak, 2008 krizinde bile, bütün Avrupa’da fiyatlar yarıya inerken İstanbul’da küçük oynamaların dışında önemli bir hareket olmadı ve o düşüşler de krizin hemen ardından geri toparlandı.Kısacası, fiyatların düşmesini beklerseniz istisnai durumlar haricinde daha uzun süre bekleyebilirsiniz. Bence siz önce ihtiyacınızı belirleyin, sonra doğru araştırmayı yapın, en sonunda da kriterlerinize en uygun evi almaya bakın...

 • Kaçak yapı

  Soru: Vedat bey iyi günler,1979 yılında başlayyıp 1991 yılında tamamı biten 2 kat birde çatı katımız var.çatı katı rutubetten korunma için yapıldığı ve son 5 seneye kadar hiç kullanılmadığı için beyannamesi verilip vergisi ödenmedi.izmir buca belediyesi geçen yıl kaçak yapı diye 33 bin tl para cezası kesti.şuanda dava temyiz aşamasında geçen hafta belediyeden geldiler ve çatınızın beyannamesi yok deyip gittiler şimdi ne olacak yine cezamı çıkacak yada biz ne yapmalıyız bilemiyoruz bize yardımcı olursanız çok sevinirim.kolay gelsin.


  Cevap: Gülşah Hanım merhaba,


  Bu sorunuzu Buca Belediyesi ile iş yapan bir avukata aktarsanız daha çok yardımcı olacaktır. Bir de Belediye’den sürecin takibini bırakmamanızı tavsiye ederim. Kolaylıklar diliyorum.

 • Sorular

  Soru : İstanbul yakacık uğur mumcu mahallesinde, "u " şeklinde biri 5 bloktan oluşan, diğeri 3 bloktan oluşan ortada da bizim binamız kooperatif tarafından yapılmış bizim binamız bulunmaktadır.bu binaların ortak özelliği yapan şahıs aynı,buralar hep koop için ayrılmış yerler.hepsinde fazla kat sorunu var.hiç birisinde projeye uyulmamış hatta yıkım kararı olanlar bile var.yapım başlangıç tarihleri 1993 lerde başlamış.şu anda bu binalarda oturuluyor.bu bina arsaları ortakların malıdır.ben bu binaların hem bu sorunlardan kurtulmaları,hemde kentsel dönüşüm projeleri içerisinde zarar görmeden artı masraf çıkmadan ,siz basın dan ve yaptığınız hizmetleri yakinen tanıyan birisi olarak sizinle şahsım adına bu içerisinde bulunduğumuz durumu paylaşmak istedim.bu sorunları nasıl aşabiliriz.saygılarımla.


  Cevap: Ahmet Bey merhaba,


  Bence sizin kendi içinizde bir ekip oluşturup öncelikle ilçe Belediyesi ile bir görüşme yapmanızda fayda var. Sonrasında da Belediye ile ortaklaşa hareket ederek bir gayrimenkul firması ile anlaşabilirsiniz.

 • Sancaktepe imar

  Soru: Sancaktepe Hilal mah imar uygulaması ne zaman gecebılır ? imar planı uygulaması tamamlandıktan sonra bu yere buyuk fırmalar ınsaat yapabılırmı yanı bu mevkıye buyuk fırmalar yatırım yapabılırmı?


  Cevap: Cüneyd Bey merhaba,


  Hilal Mahallesi’nin imar durumunu bilemiyorum, ancak bu bölge – konumu itibariyle büyük firmaların dikkatini muhakkak çekecektir. Burada önemli olan, kentsel dönüşüm sürecinde ev sahiplerinin beklentilerinin mantıklı olması ve kendi içlerinde işbirliği içinde olmalarıdır.

 • Kira Vergi

  Soru: üzerime tapulu bir daire var.birde babadan kalma 4 kardeşve annem olmak üzere 6 hisseli bir dairemizvar.ben bu ortak dairede annemle oturuyorum . üzerime tapulu olan daireyi 2012 mart ayında aldım 1 seneliğine kiraya verdim vergi ödemem gerekiyormu?


  Cevap: Tabii ki, ödemeniz gerekir.

 • Kağıthane Arıcılar Mevkii

  Soru: Kağıthane Arıcılar mevkiini Ağaoğlu'ndan Süleyman Çetinsaya satın almış. Acaba burda proje ne zaman başlayacak?


  Cevap: Merhaba, Buradaki süreç ön hazırlıklar dolayısıyla 2-3 yıl daha devam eder diye tahmin ediyorum. Ancak, bölgede herhangi bir yatırımınız varsa beklemenizi tavsiye edebilirim.

 • Konut

  Soru : Ankara Keçiören'de bir arsam var 1200 m2, 3 ortaklı kullanım alanı artık %45-50 oldu diyorlar bu ne kadar doğru? Önce onu soruyorum sonra da 1200 m2 üzerine 5 daire yapılsa boyutlar nasıl olur ?


  Cevap: Safiye Hanım merhaba,


  Öncelikle Belediye’ye gidip arsanızın imar durumunu çıkarttırmanız gerekir. İmar durumunda TAKS yazan kısım sizin arsanıza yapacağınız binanın taban oturum alanını; KAKS yazan kısım ise yapabileceğiniz inşaat alanının katsayısını göstermektedir. Buna göre; Taks 0,40 olan bir durumda 1.200 m2’nin %40’ına oturabilirsiniz demektir. Kaks’ın da örneğin 1,5 olduğu durumda zemin üstünde 1.200 m2x1,5= 1.800 m2 inşaat yapabilirsiniz demektir; veya Kaks 9,5 mt ise – o zaman da en fazla 9,5 mt yüksekliğinde bir yapı yapabilirsiniz demektir, bu da 3,5 kata denk gelmektedir. Ama tüm bunlar için öncelikle belediyeden arsanızın imar durumunu almalısınız. İyi çalışmalar

 • Az Peşinatlı Ara Ödemesiz Konut

  Soru: Vedat Bey, bizim peşinatımız mevcut değil dolayısıyla bir ara ödeme yapma şanşımız da yok fakat normal taksitleri ödeyebilecek durumdayız kasdettiğim 2.000 TL civarı ancak biz bu şartlarda bir çözüm bulamadık öneriniz nedir acaba? teşekkürler...(istanbul avrupa yakası için soruldu)


  Cevap: Mehtap Hanım merhaba, maalesef peşinat ödemesi yapılmadan banka kredisi kullanmak pek mümkün görünmüyor. Her ne kadar %1 peşinatlı projeler varmış gibi görünse de, onların da bakiye ödemeleri en fazla teslime kadar uzatılıyor. Fakat Kiptaş ve Toki’nin yaptığı projeleri yakından takip etmenizi öneririm.

 • İskanı olmayan konut

  Soru: Yeni aldığım henüz iskanı alınmamış bir konuta sahibim. Konut bir yıldır kirada, acaba bu sene gelir vergisine tabi miyim?


  Cevap: İsmail Bey merhaba, Konuyu bir mali müşavire sormanız daha doğru olur ama normal şartlarda gelir vergisine tabi olmanız gerekir. Tabii bu arada, pekçok yan sebepten dolayı vergi ödemeyebilirsiniz de. Örneğin; yeni aldığınız evin 5 yıl boyunca yıllık %5’ini ve her yıl %2’sini gider göstererek kira gelirine mahsup edebilirsiniz. Ayrıca 3.000 TL’ye kadar kira geliri için de gelir vergisi ödenmez. Ama dediğim gibi; siz en iyisi bir mali müşavire danışın.

 • Zeytinburnu

  Soru: merhaba vedat bey, varımız yoğumuz zeytinburnunda arsa tapulu bir sitede dairemiz var.dairemiz sümer mahallesinde.sizce satıp kurtulmalımıyız yoksa beklemelimiyiz.arsa tapulu olması kentsel dönüşümde korkutuyor bizi.kararsızız.şimdiden teşekkürler.


  Cevap: Ebru Hanım merhaba, Bugünlerde herkes keşke kentsel dönüşüm noktalarında bir dairem olsa diyor, sizde varmış. Üstelik bugüne kadar cefasını çekmişsiniz, bundan sonrasında sefasını sürme ihtimaliniz var. Sırf bunun için bile tutmaya değmez mi? Ayrıca merak etmeyin, bugünkünden daha düşük bir değere sahip olmazsınız.

 • Vergi borcu

  Soru: yapıkonut kooperatifimiz 1992 yılında kurulup ,dairelerin teslimi 2004 yılıdır.bu süre içerside muhasebeden kaynaklanan ihmallikle 1.500 TL.olan borç 53.000 TL. olmuş.yeni çıkan yasa ile borç 23.000 TL.dir. yönetim olarak karar aldık ve borcu eşit olarak kabullendik.verenler %70, vermeyenler ise malum.kooperatif yönetimine kırgınlıktan başka birşey değil.nasıl alacaksan al deniliyor. sorum bu tahsilatın alınması için kanuni yaptırım nedir? kanunun yapılandırma süresi var mı,süre içersinde verilmezse borç eski borç mu olur? verenlerle vermeyenler arasında maddi olarak yasal hak neolur?


  Cevap: Merhaba, Sorunuza Kooperatifler Kanunu’na da hakim bir mali müşavir daha doğru cevap verecektir.

 • Askeri alan içindeki mülkiyet

  Soru: Merhabalar, istanbul hasdal kışlası içinde 38.300 metrekare arazimiz var.yıllardır orman ve hazine dava açıp tapumuza şerh koymuştu ama davaları kazandık.6292 sayılı kanunlada hakkımız tescillendi.fakat arazimiz orman ve hazine tarafından kamu malıdır diye askeriyeye tahsis edimiş..çok kıymetli bir bölge..tahsisi kaldırmak istedik ama tokinin kışlada ölçüm yaptığını bölgedeki tahsisi komple kaldıracaklarını söylediler..bazı yatırımcılar çok ciddi paralar teklif ediyorlar.tek korkumuz kamu yararına kamulaştırılıp sonrada büyük şirketlere fahiş fiyatlara satılması..acaba böyle bir kamulaştırmayı nasıl engelleyebiliriz ve tapulu malımızı 30 yıldır kullanan kamu kurumlarına tazminat yada kira davası açabilirmiyiz?teşekkürler


  Cevap: Merhabalar, bildiğim kadarıyla – çok emin değilim-, bir arsa kamu yararına kamulaştırıldıktan sonra üzerinden rant elde edilmesi durumunda arsası kamulaştırılan kişi mahkeme yoluyla elde edilecek gelirden pay talep edebiliyor. Zincirlikuyu Karayolları Arazi’nde benzer bir konu olmuştu sanırım. Ama sizde henüz böyle bir konu olmadığı için konuyu arsa/arazi konularında uzman bir avukata sormanız daha doğru olacaktır.

 • Topraktan tapulu daire doğru yatırım olur mu?

  Soru : merhaba ... İstanbul sancaktepe de oturduğumuz daireyi ev sahibimiz satıyor. Biz almak istedik 85 binlira dedi çok geldi bize Kırediye Uygun degil 65 teklif ettik daire çatı kat 120 metre kare (daire tipi) 2+1 geniş teras topraktan tapulu 27 metre kare toprak tapusu eski bina satın aldıktan sonra daireye tapu çıkarmamız mümkun mü? Sancaktepede Bu tip dairelerin fiyat aralığı sizce ne kadardır?sizce ne yapmalıyız doğru bir yatırım olurmu? cevabınızı bekliyoruz. Şimdiden çok teşekür ediyorum.


  Cevap: Öncelikle daireyi aldıktan sonra tapu çıkarmanız mümkün değil. Bunun için bütün hak sahiplerinin birlikte başvuruda bulunması gerekir. Tabii bu arada binanın ruhsat projesine uygun olarak yapılmış olması da gerekmektedir. Bununla birlikte arsanın 27 m2 olması da önemli değil; önemli olan kaç metrekarelik bir arsada bu hakka sahip olduğu ve diğer hak sahiplerinin paylarıdır. Bu arada Sancaktepe Anadolu yakasında gelecek vadeden bölgelerin başında geliyor ama o taraflarda o kadar çok boş arsa ve/veya dönüşüme uğrayacak fabrika alanı varki, sizin binanıza dönüşüm sırasının orta vadede bile gelmesi zor. Son olarak fiyata yönelik bir yorumda bulunmuyorum, çünkü Sancaktepe’nin neresinde olduğunuzu bilmiyorum. Ama bunun için de en iyi yol, yakın çevredeki 1-2 emlakçıyı gezin. Onlar size fiyatlar konusunda yardımcı olabilirler. Bu bilgiler ışığında da yatırım kararınızı kendiniz vermelisiniz.

 • Daire almak istiyoruz

  Soru : peşinatımız olmadan 600 tl taksit ile evsahibi olmak için ne yapmamız gerekiyor nereye baş vurucağız tesekkurler


  Cevap: Derya Hanım merhaba,


  Peşinatınız olsaydı, 600 tl taksit miktarı ile ev sahibi olabilmeniz mümkündü. Ancak, peşinatınız yoksa da, o zaman Toki’nin düşük gelir grubu projelerini incelemenizi tavsiye ederim. Bunun için, projelerin yerleri de dahil, tüm ayrıntılı bilgiye www.toki.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 • İstanbul'da Yeni TOKİ Projesi

  Soru : Merhabalar, Kayabaşı'nda yeni bir Toki projesi olacağı hakkında bir çok söylem var. Bu konuda bir malumatınız var mı? İkinci olarak Güngören'de Şişecam bloklarına bir çok müteahhit talip olmuştu fakat anlaşma sağlanamadı sahiplerle. O bölge ile ilgili bir proje var mı?


  Cevap: Merhabalar,


  Kayabaşı ve çevresinde Toki’nin de, özel sektörün de yapacağı çok sayıda konut projesi olacak. Sonuçta, İstanbul’da yapılması planlanan 2 tane 1’er milyon nüfuslu şehirden birisi çok yakınında. Güngören’deki Şişecam Blokları nerededir - tam olarak bilemiyorum ama artık bu ve buna benzer diyalogları bundan sonra çok dinleyeceğimizi şimdiden söyliyebilirim. İstanbul artık bir kentsel dönüşüm sürecine girdi, Güngören de bu süreçten nasibini alacak semtlerden birisidir.

 • İmar Uygulaması

  Soru : Merhabalar.Benim kayaşehirde 1882 metrekare birt tarlam var.Yapılan imar uygulaması sonucunda yüzde kaç kesinti olur ve geriye kaç metrekare kalır.Teşekkür ederim.


  Cevap: Merhabalar,


  Arsanızın büyüklüğünde, çevre yollara ve/veya ihtiyaç duyulacak sosyal donatılara göre kesilecek miktar değişebilir. Hiç kesilmeyebileceği gibi, arsanızın önemli bir kısmı bile bu işe ayrılabilir. Ancak, kanunen devletin %40’a kadarlık kısmını herhangi bir ücret ödemeden kesme hakkı bulunmaktadır. Bu miktarın üzerindeki kesintilerde size bir istimlak bedeli uygulaması gerekecektir. Ancak, arsanızın ne kadar kesileceğinin yanında önemli olan bir diğer konu da, imar uygulaması geçtiğinde verilecek imarın niteliğidir. Kısacası arsanızın durumunu ilgili belediyeden sürekli takip etmenizde fayda var.

 • Emlakta kota ne demek emlak ta neresi avantajli

  Soru : Atasehir civarinda 3 katli binanin 1. Kati satilik ancak binanin kotali oldugu soylendi dez avantaji nedir. Ayrica istanbul anadolu yakasinda ev alacak olsaniz, 1-atasehir civarim,maltepe(altintepe bostanci arasi)civari 0binami,yoksa 15,25 yilarasinda kozyatagi,sahrayicedid,bostanci,gostepe civarimi,tercihiniz olurdu.simdiden tesekkur ederim.


  Cevap: Taner Bey merhaba,


  Öncelikle kotalı bina tanımını ilk defa duyuyorum. Bunu bir avukata veya tapu dairesinde bilgili/yetkili birine sormanız daha doğru olacaktır. Bununla birlikte, yatırım için bahsettiğiniz bölgelerin fiyatları birbirinden farklı. Ayrıca her bölgenin – özellikle Ataşehir’in fiyatları kendi içinde de çok büyük farklılıklar gösterebilir. Dolayısıyla bu açıdan yanıltıcı bilgi vermek istemem, ama ben olsam Batı Ataşehir bölgesinde olacaksa (veya eski Ataşehir’deki yeni projeler de olabilir) uygun fiyatlı bir proje bulduğumda (5 – 6.000 TL/m2 bandı şu an için bölgede uygun fiyatlı görünebilir) girmeyi düşünebilirim.

 • Ankara Sincan Ulubatlı Hasan Mahallesi

  Soru: Merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim sosyoloji okuyorum ve kentsel dönüşümle ilgili tez hazırlıyorum ve Ankara Sincan Ulubatlı Hasan Mahallesiyle ilgili arastırma yapıyorum bu konuda görüşecebilecegim biri var mı acaba?


  Cevap: Bu konuda çevre ve şehircilik bakanlığı, şehir plancıları, bölge belediyesi ve tabii ki orada yaşayanlar konunun 4 ayrı muhatabıdır. Bakanlık ve Belediye kısmını maalesef sizin kendiniz çözmeniz gerekir. Şehir plancısı olarak da, üniversitelerdeki şehir plancısı öğretim görevlilerinden bu konuda görüş alabilirsiniz. Ayrıca, benim tanıdığım – bu konudaki en iyi ve en iyi bilinen kişi de Faruk Göksu’dur. Web sitesi, www.kentselstrateji.com. İletişim bilgilerine web sitesinden ulaşarak kendisinden veya ekibindeki şehir plancılarından görüş veya yardım alabileceğinizi tahmin ediyorum. kolay gelsin.

 • Ben de artık ev sahibi olmak istiyorum

  Soru: ben istsnbulda yaşıyorum 17 yıldır ev sahibi olamadım artık toki evlerinden bende ev sahibi olmak istiyorum ne yapmam nereye başvurmam lazım beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum sizden cevap bekliyorum saygılar


  Cevap: Merhabalar,


  www.toki.gov.tr adresinde “Satış&Teslim” bölümüne girip, buradan da “Başvuru Şartları” kısmını okursanız aradığınız cevapları bulacağınızı tahmin ediyorum

 • KAYAŞEHİR 17.Bölge

  Soru: Selamlar. Kayaşehir 17.Bölgeden yatırım amaçlı daire aşmayı düşünüyorum. 17.Böle tokinin lüks sınıfta adlandırdığı bir böle 2+1 120 metrekare bir daire için paşin 90.000.TL verip kalan aylık taksitleri 550.TL120 ay (memur maaş artışına endeksli) üstlenmek mantıklı bir yatırım mıdır? Kiraya verilirse kira getirisi taksitleri ödüyor. Teşekkürler.


  Cevap: Merhaba,


  Kayabaşı bölgesi, İstanbul’un Avrupa yakasındaki yeni yatırım üssü olacak. Buraya yapacağınız yatırımdan kaybetme ihtimaliniz pek yok gibi, o yüzden tavsiye edebilirim.

 • Kira öder gibi ev sahibi olabilme?

  Soru: Gaziantep den nasıl kira öder gibi ev sahibi olabilirim bu konu hakkında ki projeler nerelerde yapılmaktadır?


  Cevap: Merhabalar, genel prensip olarak kira öder gibi ev sahibi olmanın yolu inşaatı tamamlanmış binalardan ev sahibi olmaktır. Ödeyebileceğiniz miktar düşükse, Toki projelerini de incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıntılı bilgi için; www.toki.gov.tr adresine bakabilirsiniz.

 • Konut

  Soru: İyi günler,ayda 1.000 tl ödemeyle nerede ve ne tür bir konut satın almam mümkün olabilir? Teşekkürler.


  Cevap: Merhaba, 1.000 tl ödemeyle yaklaşık 110.000 TL değerinde bir konut alabilirsiniz. Bu fiyata Avrupa yakasında Esenyurt, Anadolu yakasında ise Tuzla bölgesinde daire bulmanız mümkün. Bu bölgelerin dışında tek apartman olarak yapılmak kaydıyla Bağcılar, Halkalı, Arnavutköy – Kayabaşı, Kurtköy gibi bölgelerde de bulabilirsiniz. Tabii bulunduğunuz ili belirtmediğiniz için İstanbul olarak varsayıyorum.

 • toki müracat

  Soru: Bursa'da ne zaman toki evleri kurulacak.


  Cevap: İlhan Bey merhaba,


  Bursa’da Hamitler, Orhangazi ve Osmangazi’de Toki konutları mevcut zaten. Bunlara başvuru koşulları için bilgiyi de toki.gov.tr’den öğrenebilirsiniz.

 • 2+1 konut aylığı

  Soru: 300 tl aylık ile Gaziantep te 2+1 konutlara yazılabilir miyim?


  Cevap: Merhaba,


  Bu konu ile ilgili olarak www.toki.gov.tr adresinden veya Ziraat Bankası şubesinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 • Yatırım Bilgisi

  Soru: Merhaba,benim 160.000 tl civarında tasarrufum mevcut,bununla emlak yatırımı yapmak istiyorum ama hazır bir ev mi alayım yoksa konut projelerine mi gireyim bilemiyorum.Konut projeleri en az 1,5-2 senede teslim ediyorlar bu sürede parayı baglamam dogru olur mu?Ev satın alınca da kiraya vermek,iyi kiracı bulabilmek de zor,uygun fiyata Unkapanında dükkan var alabilir miyim?Oranında devlet tarafından yıkılıp konut yapılacagı söyleniyor.Bilgilerinizi rica ederim.Saygılarımla,


  Cevap: Nilgün Hanım merhaba,


  Öncelikle yatırım amacınıza karar vermeniz gerekir. Niyetiniz kısa vadede değer artışı elde etmekse yeni satışa çıkacak konut projelerini, lokasyonuna ve çıkış fiyatına bağlı olarak, tercih edebilirsiniz. Ancak uzun vadede bir kira geliri elde etmek istiyorsanız, bu konuda size ofis veya dükkan yatırımını öneririm. Özellikle, kira getirisi açısından hem ileride yenileme maliyeti olmaması, hem stopaj ödememeniz, hem de daha yüksek kira geliri elde edebilmeniz sebebiyle ticari gayrimenkuller çok daha avantajlı. Bunun için, piyasadaki ofis projelerini inceleyebileceğiniz gibi, tamamlanmış çeşitli projelerde de avantajlı fiyatlar bulabilmeniz mümkün. Kısa dönemli gelir artışına bakacaksanız da, bu sefer konut yatırımını tavsiye ederim.


  Son not! Mevcut birikiminizle her 2 yatırıma da girme imkanınız bulunmaktadır. biraz daha detaylı araştırmanız yeterlidir.

 • Emlak Beyannamesi

  Soru: : iyi günler benim sorum şu kızım 2011 yılının 3 ayında kredi çekerek kat irtifaklı tapulu bir daire almış. Kredi kullandıkları için tapu ipotekli imiş. Bu güne kadar beyanname vermemişler, bunun için beyanname vermesi gerekiyor muydu? Eğer vermesi gerekiyor duysa bunun cezası nedir? Vergisi var mıdır? Teşekkür ederim


  Cevap: Merhaba,


  Bildiğim kadarıyla beyanname vermesi gerekiyordu. Bunun için gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurması gerekecektir. vergi ve varsa, ceza kısmını ancak orada öğrenebilir.

 • Ev Sahibi Olmak İstiyorum

  Soru : VEDAT BEY, 25000 TL BİRİKİMİM VAR. TAKSİTLİ YADA KREDİ İLE EV ALMAK İSTİYORUM.1750 TL MAAŞ ALIYORUM AYLIK 850-1000 ARASI TAKSİT ÖDEYEBİLİRİM.KONU İLE İLGİLİ DÜŞENCELERİNİZİ YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM. BİLGİ VERMENİZİ RİCAE EDERİM. İYİ GÜNLER DİLERİM.TEŞEKKÜRLER.


  Cevap: Gözde Hanım merhaba, Bahsettiğiniz gelir düzeyi ve peşinatı göz önüne aldığımızda sizin alabileceğiniz konutun değeri en fazla 100.000 TL olabilmektedir. Bu değere de, özellikle bitmiş, 2. el konutlarda 1+1, 2+1 ve hatta 3+1 daire bile bulabilmeniz mümkündür. Bunun için size proje proje gezmeniz yerine, internet üzerinden sahibinden.com veya hurriyetemlak.com benzeri siteleri kontrol etmenizi tavsiye ederim.

 • Bilgi

  Soru: VEDAT BEY.,MERHABA ESENYURT GÜMÜŞ RESİDENCE PROJESİ HK.OLUMLU VE OLUMSUZ BİLGİLER VERİRMİSİNİZ.YAKINEN İLGİLENDİM ALMAK İÇİN.....HAYIRLI GÜNLER.


  Cevap: Mehmet Bey,


  Proje hakkında olumlu veya olumsuz bir bilgim yok. Ancak, konu Esenyurt bölgesi olunca, ruhsatına, teslim tarihine ve inşaatın mevcut durumuna bakmanızı genel olarak öneririm. Bir de alacaksanız muhakkak banka kredisi kullanın...

 • Kredili ev alma ile ilgili

  Soru : Vedat Bey,ben 20 yıllık öğretmenim.%55 engelliyim. Sağlık nedeniyle Ocak ayından sonra emekli olacağım. 20 yıl Emekli Sandığı'nda, 2,5 yıl özel sektörde çalışmışlığım var. Maltepe'de kiradayım. Ben Avrupa tarafında (oğlumun okuluna) Esenler'e yakın ya da yakın bir civarda ev almak istiyorum. Çanakkale'dede bir arsam var. Emekli ikramiyemle birşeyler yapma şansım var mı? Bana ne tavsiye edersiniz? Oğlum YTÜ'de İngilizce öğretmenliği 1.sınıfta okuyor. Emlak konusunda sizin fikirleriniz benim için çok önemli. Çok teşekkür ederim. Saygılarımla Zarife KARA


  Cevap: Zarife Hanım merhaba,


  Elbette ki bir konut sahibi olma şansınız var. Ancak özellikle Esenler ve çevresinde istediğiniz için, konut projeleri yerine 2. elde bölgede son 4-5 yılda yapılmış tek binalardaki dairelere bakmanız daha doğru olacaktır. Somut rakamlar olmadığı için, tahminler doğrultusunda ancak bunu önerebiliyorum. Fakat reel rakamlar paylaşmak isterseniz daha geniş bilgi verebilirim.

 • İskansız ev alınır mı?

  Soru : Merhaba, İstanbul'da ev arıyorum. Çok beğendiğim bir ev var. Yalnız müteahhit, arsa sahibyle arasında çıkan bir anlaşmazlık sonucu sgk borçlarını ödememiş. İskanı da alınmamış. Bankalarsa konut kredisi veriyor. Sizce bu evi sözleşme ile alsam olur mu? Sorun çıkar mı? Nasıl bir sözleşme yapmalıyım? Öğretmenim, yıllarca doğuda biriktirdiklerimle alacağım. Lütfen beni en kısa zamanda aydınlatırmısınız?


  Cevap: Merhaba,


  Sorunuz çok kritik bir konu, eksik bilgi ile yanlış yönlendirmeler olabilir. Ancak, temel prensip olarak iskanının olmadığı ve arsa sahibi ile mahkemelik olunan bir projede ev sahibi olmak riskli. Her ne kadar, ülkemizin yarıya yakını iskansız binalarda otursa ve banka kredisi veriliyor olsa da. Ancak, uygun fiyatlı bir daire ise, kat irtifak tapusunu satış esnasında alıyorsanız ve proje tamamlanmışsa, projesine aykırı bir bina da değilse (yani projesini bir bilene inceletin!) o zaman bu daireyi almayı düşünebilirsiniz. Kolay gelsin...

 • Acunkent

  Soru : Acunkent teslimat durumlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?


  Cevap: Vedat Bey merhaba,


  Aldığım bilgiye göre; C Blok bu hafta itibariyle teslimlere başlamış durumda ve Ocak ayı boyunca da teslimler devam edecek. A Blok Şubat’ta, B Blok Mart’ta, D Blok Nisan’da ve Çarşı da Mayıs ayında teslim edilecekmiş. Bilginize.

 • Rezidans Konutlar - Plus Konutlar

  Soru : Bazen plus konut bazen de rezidans konutlar olarak satışa arzedilen konutlar var. Özellikleri ve farkları nedir? Lutfen bilgi verebilirmisiniz? Olmazsa olmazı nelerdir?


  Cevap: Erdoğan Bey Merhaba,


  Aslında Türkiye’de plus veya rezidans ismiyle satışa sunulan projelerin tamamına yakını, sadece pazarlama amacıyla, isminin sonuna bu adları almış projelerden oluşuyor. Bunlara bir de “tower” kelimesini ekleyebiliriz. Ama bunların özellikle bir farkı bulunmuyor. Sadece "rezidans" konsepti bir gayrimenkul tipini ifade ediyor, ama o da aslında genellikle gerçek anlamında kullanılmıyor. Özetle ve en genel tanımıyla rezidans; vale, özel ev temizliği, yardımcı asistan hizmetleri, resepsiyon gibi servislerin tamamının uygulandığı, akıllı-teknolojik sistemlere sahip evlerin bulunduğu projeler diye tanımlayabiliriz.

 • TOKİ'den ev almak istiyorum

  Soru :


  Almanya'dayim ve TOKİ'den taksitle ev almak istiyorum. Erzincan ya da İstanbul tercihlerim. Kurasiz hemen almak istiyorum, mümkün müdür? Bana bu konuda yardımcı olursanız memnun olurum.


  Saygılarımla


   


  Cevap:


  Özcan Bey,


  Toki’nin orta gelir grubuna yönelik inşaatı bitmiş evlerinden almanız mümkündür. Bunun için www.toki.gov.tr adresinden her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.


  İyi günler,


  Vedat Arslan


  Emlakproje.com

 • Daire Almak İstiyorum

  Soru :


  Bizim 3+1 yüksek giriş bir dairemiz var. Bu dairemize tüm emlakçıların satılabilir dedikleri fiyat 120.000.TL. Bizim peşin 20.000.TL paramız var ve bu 120.000.TL'lık dairemizi satıp bir daire almayı planlıyoruz nasıl bir ev alabiliriz? Bu arada ben 1.500.TL maaş alıyorum.


  Cevap:


  Murat Bey,


  Başka bir sabit ödemeniz yoksa, bankanın sizin için kullandıracağı kredi miktarı aylık hane gelirinin %40-45’ini geçmeyecektir. Hane geliriniz sadece maaş ise, kullanabileceğiniz kredi miktarı 120 ayda 50.000 TL civarında olacaktır. Buna göre, alabileceğiniz evin en fazla 185-190.000 TL civarında olması gerekir. (5.000 TL civarında bir tutarı da banka ve tapu masrafları için ayırmanızda fayda var.) Önerim, bitmiş konuta taşınmanızdır, projelerden ev alırsanız teslime kadar ödemeniz gereken kira miktarı da sorun teşkil edebilir. Ayrıca, inşaatı tamamlanmış pekçok projenin 2. elinde daha uygun fırsatlar bulma şansınız var.


  İyi günler,


  Vedat Arslan


  Emlakproje.com

 • Ofis Projeleri

  Soru : Batışehir projesinden yatırım amaçlı ofis almayı düşünüyorum. 50m2 ofis. Bu bölge ofis yatırımı için nasıl? kira getirisi ne olur ?


  Cevap: Merhaba, Prensip olarak projelerden alın veya almayın şeklinde bir yorumda bulunmuyorum ama, yatırım yapacağınız durumda bölgedeki ofislerin doluluk oranlarını ve kira rakamlarını incelemenizde fayda var. Değer olarak karşılaştırdığımızda ise, konut projelerinde kira çarpanı 30 yılın üzerine çıkmış durumda ama özellikle bireysel yatırımcı için ofiste kira çarpanı 18-20 yıl civarında. İdeal olarak da 15 yıl olursa, iyi bir yatırım imkanı sunuyor olabilir. Tabii burada projenin kimliği de çok önemli... Yani, prestiji olmayan bir projede 10-11 yıl kira geliri var denilse bile, doluluk oranları çok düşük kalabilir ve beklediğiniz geliri elde edemeyebilirsiniz. Bu bilgi doğrultusunda araştırmanızı gerçekleştirirseniz yatırım kararınızı daha net alabilirsiniz.

 • Ev almak istiyorum nasıl yapabilirim?

  Soru :


  Merhabalar, nasıl yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olmanızı istiyorum. Ev almak istiyorum ancak şu anda birikimim en fazla 25-30.000.TL civarında. Aylık gelirim ise 2.500.TL. Projeler cok pahalı nasıl bir yol harıtası oluşturmalıyım? Saygılarımla.


  Cevap:


  Sibel Hanım,


  Öncelikle ev almak da, tıpkı araba almak gibidir. İlk arabanızın Mercedes olmasına gerek yok, daha ekonomik bir araçla yola çıkıp belli bir süre sonunda onu satarak bir üstüne geçiş yapabilirsiniz. Ev alırken de, özellikle oturum için alıyor ve bütçeniz kısıtlıysa, öncelikle oturabileceğiniz bir evdeki asgari beklentilerinizi belirlemelisiniz. Sonrasında, bu beklentiyle birlikte, sizin ve/veya varsa eşinizin iş durumunu da göz önüne alarak lokasyon alternatiflerini oluşturabilirsiniz. En sonunda da, mevcut bütçenize uyabilecek projeleri tek tek inceleyerek bir yere varabilirsiniz. Arzu ederseniz, ilk ikisini siz belirledikten sonra lokasyon alternatifleri konusunda yardımcı olmaya çalışabilirim.


  Bu arada son bir bilgi de vereyim; 2.500 TL aylık geliriniz varsa, bankalarla daha önce sorununuz veya başka banka ödemeniz yok ise, bankalardan aylık 1.250 TL’ye kadar kredi çekmeniz mümkündür. Bu şekilde baktığınızda da 90-100.000 TL (120 ay vadede) civarında kredi kullanabilirsiniz. Elinizdeki 30.000 TL’yi peşinat olarak değerlendirdiğinizde, alabileceğiniz evin değeri 130.000 TL civarında olacaktır. Beklentileriniz çok yüksek değilse, bu fiyata emlakproje.com'da sergilenen birçok projeden ev bulmanız mümkündür.

 • Uygun fiyat daire

  Soru : Toki'den daire almak istiyorum ama nasıl başvuracağımı bilmiyorum, bilgi verirmisiniz?


  Cevap: Toki konutlarından (Düşük gelir grubu için) ev almak istiyorsunuz, doğrudan herhangi bir Ziraat Bankası Şubesi’ne başvurabilirsiniz. Ancak, başvuru için gereken evrakları öğrenmek için www.toki.gov.tr adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Van'da dar gelirlilere Toki daireleri

  Soru : Depremde evi hasar görmeyen dar gelirli vatandaşlara daire veriliyor mu? 2+1 dairelerin fiyatı ne kadar şuanda da var mıdır?


  Cevap: Şükrü Bey merhaba,


  Bu konuda detaylı bilgiye doğrudan Toki’yi arayarak ulaşabilirsiniz. Ancak bildiğim kadarıyla, Van’da yapılan deprem konutlarından değil ama Toki’nin Van’da yaptığı diğer konutlardan alabilirsiniz.

 • 2013 te faliyete geçecek projeler

  Soru : 2013 yılında daha açıklanmayan beylikdüzünde 1+1 konut projeleri var mı? varsa firma isimlerini alabilirmiyim. teşekkürler.


  Cevap: Beylikdüzü bölgesi, konut projeleri bakımından halen daha yeterli miktarda arsaya sahip. Geleceğe dair şimdiden birşey söylemek doğru olmasa da, Kiler ve Şahinler’in bölgede projesi çalışılan arsalarının olduğu bilinmektedir. Ayrıca, Beylikdüzü, Esenyurt bölgesinin yerel olarak ifade edilebilecek firmalarından da yeni proje çıkacaklar muhakkak olacaktır.

 • Yatırım

  SORU:


  Vedat bey merhaba,


  Öncelikle danışmanlığınız için şimdiden teşekkür ederim. Profesyonel olarak İzmir'de çalışan bir kişiyim ve yatırım amaçlı bir daire almak istiyorum. Gözlemleyebildiğim kadarı ile İstanbul gayrimenkul anlamında da daha fazla getiri vadediyor. Sadece proje aşamasında markalı bir konut almak mı yoksa lokasyonu iyi bir yerde (bagdat caddesi civarı veya 1 .levent gibi) eski bir daire alıp beklemek mi daha doğru karar veremedim.


  Kisa vadeli deger artisi olarak baktigimizda Proje asamasinda olan batisehir ve 1453 maslak 'i nasil degerlendirirsiniz. Mevcut durumda potansiyel getirisi fiyatlandirilmis midir yoksa kazanc vadediyor mu veya sizin onereceginiz bir proje var mi?


  600.000 TL civarı bütçe kullanacağım,Avrupa yakası mı Anadolu yakası mı daha doğru tercih olur? Bir de çok kısa Ağaoğlu 1453 Maslak projesi hakkında geğerlendirmenizi alabilirmiyim. Teşekkürler, iyi çalışmalar.


  CEVAP:


  Mehmet Bey merhaba,


  Öncelikle ben uzun vadede İzmir’in de önemli bir potansiyel vadettiğine inananlardanım. Ancak, bugüne bakıldığında İstanbul, alım-satım sirkülasyonunun da fazla olması sebebiyle, önemli bir yatırım potansiyeli vadediyor. Özel olarak bir proje önermeyi doğru bulmuyorum ama bahsettiğiniz 2 projenin mevcut durumlarını sizinle paylaşabilirim; Kısa vadede değer artışı olarak bakıldığında, projelere, ilk lansman zamanlarında yatırım yapmanızda fayda var. Ancak bu da tek başına yeterli olmaz. Söz konusu lokasyonun ileri tarihlerdeki değer artışı olasılıklarına, rekabete ve geliştirici firmanın fiyatlama ölçütlerine de bakmak gerekir. Bu açıdan bakıldığında, her iki projenin lokasyonu da, satışa çıkış fiyatları da çok iyi. Bulundukları bölgeler gelecek vadediyor ama aynı zamanda rekabet de çok yoğun. Batışehir, konumu itibariyle Bayrampaşa’dan Halkalı ve Güneşli’ye kadar çok büyük bir bölgeyle rekabet ediyor ama yine de başarılı. 1453 Maslak ise, bu açıdan daha şanslı gibi görünse de, önümüzdeki 6 ay içinde satışa çıkacak olan Avrupa Konutları Maslak, Evyap, Eroğlu Seyrantepe, Nurol Seyrantepe gibi farklı projelerle bölgedeki satışta bulunan konut sayısı bir anda 10.000 adet ve üzerini bulabilir. Batışehir projesinin lansmanı 1 yıl önce yapıldığından kısa vadeli bir değer artışı beklemek çok doğru olmaz ama uzun vadeli kira geliri beklentiniz olursa durum değişebilir tabii. 1453 Maslak o açıdan bakıldığında daha yolun başında ama orada da bildiğim kadarıyla ilk lansmandan sonra küçük bir değer artışı söz konusu oldu. Bir de tabii ki, yeni çıkacak projelerin fiyatlamaları da 1453 Maslak’ın değer artışlarını doğrudan etkileyecektir. Belirttiğim ölçütleri değerlendirip, kararınızı ona göre vermelisiniz. Bu arada, siz kısa vadeli bir değer artışı istediğinizi belirttiniz ama bence gayrimenkul yatırımı uzun vadelidir , bunu da dikkate almanızı tavsiye ederim.


  Son olarak, İstanbul’da yatırımı düşünürken Avrupa veya Anadolu diye değil, bölgeler bazında veya doğrudan projeler bazında değerlendirmeler yapmanız daha doğru olacaktır.

 • Emlak Beyannamesi

  SORU:


  1-kat irtfaklı tapu için emlak beyannamesi vermemiz gerekirmi


  2-ev hanımlarının emlak vergisinden muaf olması için ne yapılır.teşekkürler


  CEVAP:


  Merhaba Muharrem Bey,


  Sorularınız genel olarak vergi ve belediye konularını içerse de bilgim ölçeğinde yardım olmaya çalışayım. Buna göre;


  1- Kat irtifaklı tapu için emlak vergisi beyannamesi vermeniz gerekmektedir. Zaten öyle olmasaydı, sanırım Türkiye’nin yarısı emlak vergisi beyannamesi vermezdi, çünkü kat mülkiyeti tapusu ancak iskanla birlikte çıkarılabilir ve maalesef ülkemizde de iskanlı bina sayısı düşünüldüğü kadar çok değildir. Ancak kat irtifak tapunuzu, bir konut projesinden proje aşamasında aldıysanız, inşaatın sona erdiği yılı izleyen yıldan itibaren emlak vergisi ödemeye başlarsınız.


  2- Bildiğim, ev hanımlarının emlak vergisinden muaf olması için belediyeye gidip bir form doldurmaları yeterli olacaktır.

 • Sincan çiçektepe 52.500 m2'lik arazi

  SORU: Sayın Vedat Bey Sincan Çiçektepe Kırcabayır mevkiinde kısa zamanda çok yüksek prim getireceğine inanılan bir bölgede (Yapracık Toki konutlarına bir kaç km mesafede ayrıca Kartallar group holding şirketi yaklaşık 1.9-2 km'lik mesafesinde imar çalışması başlatmış. yine aynı şekilde birkaç açıdan değerli bölgelere çok da uzak sayılmayacak bir konumda) 52.500 m2'lik bir arazimiz var.keşke acilen nakde ihtiyacımız olmasaydı da 450-500 000 tl'lik bir nakit için 1 500 000 tl'lik tarlamızı satışa çıkarmak zorunda kalmasaydık.çünkü gerçekten birkaç yıla kadar 2'ye ya da 3'e katlayabilir. aslında yarısı ya da en az 20 dönümünün satılması da bizim ihtiyacımızı görür.böylece bir kaç yıl sonraki inşallah yüksek değer artışından inşallah biz de fayda görürüz.hatta bu bizim için daha iyi gözüküyor.piyasalar durgun herhalde emlakçılardan bir ses çıkmadı acaba büyük inşaat firmalarına teklif etme ve sonuç alma şansımız varmı dır.değerli görüş ve tavsiyelerinizi bakliyoruz..acilen cevap verirseniz çok seviniriz saygılarımızla.


  CEVAP: Nurgül Hanım merhaba, bahsettiğiniz bölge Ankara’nın gelişim aksında olsa da, muhtemelen birkaç yıldan önce gereken değeri görmeyecektir. Acil satış için yakın bölgede iş yapan veya arsa topladığını bildiğiniz gayrimenkul firmalarına gidebilirsiniz. Bir de, acil bir durum olduğu için söylüyorum, satma potansiyeli yüksek bir tane emlakçıyı seçip onu motive edebilecek şekilde bir yaklaşım sergilerseniz (yani iyi bir komisyon oranı teklif ederseniz), belki sizin arsanıza özel bir ilgi göstermesini sağlayabilirsiniz. Kolaylıklar diliyorum. Saygılarımla.